Прагноз нашых чытачоў не спраўдзіўся. Зборная Францыі стала чэмпіёнам свету па футболе. «Трохкаляровыя» ў нядзелю, 15 ліпеня, на маскоўскім стадыёне «Лужнікі» абыгралі зборную Харватыі з лікам 4:2.
Лік быў адкрыты на 18-й хвіліне матчу, калі французскі нападаючы Антуан Грызман выканаў падачу ў штрафную, а харвацкі нападаючы Марыё Манджукіч няўдала падставіў галаву і зрэзаў мяч ва ўласныя вароты.

Праз дзесяць хвілін нападаючы Харватыі Іван Перышыч забіў гол у вароты французаў.

На 38-й хвіліне Антуан Грызман паспяхова рэалізаваў прызначаны суддзёй пенальці.

На 59-й хвіліне паўабаронца Поль Пагба павялічыў разрыў у ліку.

Нягледзячы на ​​адчайныя атакі харватаў на 65-й хвіліне лік становіцца 4:1. Гол забіў нападаючы зборнай Францыі Кіліян Мбапэ.

Аднак ужо на 67-й хвіліне Манджукіч скарыстаўся памылкай французскага брамніка Уга Льярыса і скараціў разрыў у ліку.

За ўсю гісторыю ўдзелу ў мундыялі французы раней толькі аднойчы станавіліся чэмпіёнамі свету (1998 год). Тады капітанам каманды быў яе цяперашні трэнер Дзідзье Дэшам. Акрамя таго, на рахунку французскай зборнай — адзін сярэбраны і два бронзавыя медалі чэмпіянатаў свету.

У Расіі, на шляху да фіналу, зборная Францыі заняла першае месца ў групе С, атрымаўшы ў трох матчах дзве перамогі пры адной нічыёй. У 1/8 фіналу «трохкаляровыя» ва ўпартым паядынку абыгралі зборную Аргентыны 4:3, а ў чвэрцьфінале апынуліся мацнейшымі за Уругвай (2:0). У паўфінальным паядынку, годным фіналу, французская каманда перасягнула бельгійцаў (1:0).

Выхад зборнай Харватыі ў фінал чэмпіянату свету апынуўся лепшым вынікам у яе гісторыі. Раней, у 1998 годзе, зборная невялікай балканскай дзяржавы заваявала толькі бронзу мундыяля. На чэмпіянаце свету ў Расіі «шашачныя» нечакана для многіх занялі першае месца ў групе D, атрымаўшы тры перамогі ў трох матчах. У 1/8 фіналу харваты ў серыі пенальці апынуліся больш ўдачлівымі за датчан (3:2). А ў чвэрцьфінале зноў у серыі пенальці пераўзышлі расійскую зборную (4:3). У паўфінале «шашачныя» атрымалі валявую перамогу над зборнай Англіі, перамогшы ў дадатковы час 2:1. Харвацкая каманда стала другой у гісторыі чэмпіянатаў свету, адыграўшы тры матчы па 120 хвілін запар.

Чэмпіянат свету па футболе праходзіў у Расіі з 14 чэрвеня па 15 ліпеня. Гэта першы турнір, які прайшоў у двух частках святла. Матчы чэмпіянату прынялі 12 арэн у 11 гарадах Расіі.